Tržaški književni razgledi. Študije in eseji.

Avtor:
ISBN:
978-88-7342-170-2
Št. strani:
320
Vezava:
mehka

Spremna beseda: Igor Škamperle V knjigi je zbranih osemnajst esejev, objavljenih v letih 1997–2011 v slovenskem in italijanskem znanstvenem ter strokovnem tisku, ki so bili za knjigo na novo prirejeni…

Preberite več
Na zalogi
Cena: 23,00 

Spremna beseda: Igor Škamperle

V knjigi je zbranih osemnajst esejev, objavljenih v letih 1997–2011 v slovenskem in italijanskem znanstvenem ter strokovnem tisku, ki so bili za knjigo na novo prirejeni in dopolnjeni. Eseji nudijo bogat in homogen pregled nad literarnim ustvarjanjem na slovenskem zahodnem narodnostnem območju, čeprav je vsebinsko težišče na slovenski tržaški književnosti 20. stoletja. Kljub raznovrstnosti pa med prispevki obstaja tudi črta, ki jih povezuje. Vodilni je »tržaški vidik«, se pravi pozornost do posebne problematike s slovensko-italijanskega mejnega položaja, z zornega kota dveh literarnih kultur in njunih stoletnih srečavanj.


Marija Pirjevec, rojena v Sežani leta 1941, je bila do akademskega  leta 2007/08  izredna profesorica slovenskega jezika in književnosti na Visoki šoli modernih jezikov za tolmače in prevajalce v Trstu. Po diplomi iz leposlovnih ved na Leposlovni fakulteti (Lettere e filosofia) leta 1966 se je več let izpopolnjevala na Slavističnem oddelku filozofske fakultete v Ljubljani. V letih svojega poučevanja na univerzi si je prizadevala, da bi okrepila sodelovanje med tržaško slovenistiko in podobnimi institucijami v Sloveniji in organizirala vrsto simpozijev, okroglih miz in predavanj, namenjenih literarni in jezikovni problematiki. Raziskuje zgodovino in tipologijo slovenske književnosti, stike med italijansko in slovensko literaturo, slovensko zahodno narečno pesništvo idr. Pomembnejše knjižne izdaje njenih del so: Srečko Kosovel: aspetti del suo pensiero e della sua lirica (1974); Saggi sulla letteratura slovena dal XVII al XX secolo (1983); Trubar, Kosovel, Kocbek e altri saggi sulla letteratura slovena (1989); Na pretoku dveh literatur (1992); Dvoje izvirov slovenske književnosti (1997); Tržaški zapisi (1997). Uredila je vrsto antologijskih izborov slovenske književnosti in zbornikov: Kar naprej trajati (1994); France Prešeren, Poesie–Pesmi. Prešernova pot v svet (1998; 2002); Tržaška knjiga. Pesmi, zgodbe in pričevanja (2001); L’altra anima di Trieste. Saggi, racconti, testimonianze, poesie (2008); Pahorjev zbornik v sodelovanju z Vero Tuta Ban (1993); Trubarjev zbornik (2009). V italijanščino je prevedla roman Ivana Cankarja Hiša Marije Pomočnice (it. naslov: La casa di Maria Ausiliatrice (Studio Tesi,1983), iz rezijanščine v knjižno slovenščino pa pesmi Silvane Paletti Rozajanski serčni romonenj – La lingua resiana del cuore–Rezijanska srčna govorica

(2003). Z literarnimi razpravami je nastopila na številnih slovenskih in tujih simpozijih. Sodeluje v slovenskih in italijanskih strokovnih revijah ter zbornikih.

Druge knjige avtorice Marije Pirjevec:

  • Jevnikarjev zbornik. Zbornik predavanj z Jevnikarjevega simpozija maja 2013 ob stoletnici njegovega rojstva
  • Tržaški zapisi
  • L’altra anima di Trieste

Priporočamo še