Bodeča neža spet med najboljšimi v Evropi
Bodeča neža spet med najboljšimi v Evropi Dekliška vokalna skupina Bodeča Neža z odličji, ki jih domov, na Vrh sv. Mihaela prinaša z raznih prestižnih evropskih tekmovanj, ne preseneča več, ker nas je nanja že navadila! Nas pa le vsakič znova navdaja z veseljem in ponosom! Tokrat se je s tretjim mestom uveljavila na Mednarodnem zborovskem tekmovanju Flamske (International Choir Contest of Flanders), ki je potekalo od 2. do 4. oktobra v belgijskem mestu Maasmechelen. Šlo je za tretjo nagrado v kategoriji enakih glasov, torej ženskih in moških zborov. Dekliški zbor je s svojo dirigentko Matejo Černic prepričala zelo zahtevno mednarodno žirijo z deli slovenskih skladateljev (Lebič, Čopi, Simoniti) in iz svetovne zborovske zakladnice (Paert, Schumann, da Palestrina). Prejel je 82 točk, le 3 manj od prvouvrščenega ukrajinskega ženskega zbora Oriana. Naj povemo tudi, da je na tekmovanju sodelovalo skupno le 12 zborov, a so bili vsi predhodno izbrani, kar pomeni, da je bila že udeležba sama za vsak zbor veliko priznanje. Ob tekmovanju so si dekleta privoščila tudi obisk evropskega parlamenta, nastopile pa so tudi na slovenskem veleposlaništvu v Bruslju. Zborovodkinja Mateja in tri izmed pevk so nam zaupale svoje vtise s tega pomembnega tekmovanja. Vsem smo postavili isti vprašanji. Poglejmo odgovore.Od 1 do 10, koliko je bil zate osebno in za zbor pomemben rezultat na zadnjem tekmovanju in zakaj?Mateja Černic: Uspeh na tekmovanju je za zbor pomemben dosežek, ker spada to tekmovanje med zahtevnejša tekmovanja v Evropi. Vsaka priprava na tekmovanje je za zbor zelo konstruktivno in dragoceno delo – tudi s temi pripravami je Bodeča neža zelo napredovala.Karen Ulian: Rezultat je zelo pomemben, ker smo v tekmovanje vložile veliko časa in truda. Kot izbran zbor nam že sama udeležba pomeni veliko. Ocena in konstruktivna kritika žirantov pa nam povesta “pri čem smo” in koliko se lahko še izboljšamo.Aleksija Antonič: Gotovo nas je rezulatat zelo razveselil, osebno pa sem bila že vesela, ko sem videla, da je ves vložen trud nekaj obrodil in da je v tistih dvajsetih minutah na odru prav zacvetel!Ivana Černic: Rezultat je pomemben, ker lahko preko konstruktivnih kritik žirantov pevke rastemo. Različna mnenja in okusi žirantov nam lahko razširijo “vizualo”; pevke dojamemo različne zorne kote interpretacij pesmi. Istočasno nam mednarodna tekmovanja nudijo priložnost spoznati druge realnosti in druge pevske kulture in so nam zaradi tega v veliko spodbudo, da vztrajamo in skušamo doseči še višjo kvaliteto. Od 1 do 10 izberem 9. Kateri trenutek te izkušnje boš ohranila v najlepšem spominu?Mateja Černic: Glasbeno-scensko izvedbo Lebičevega Uroka!Karen Ulian: Trenutke pred tekmovanjem. Prvič smo tekmovale skupaj z Nežicami (mlajše ali nove članice zbora) in iz njihovih pogledov se je občutilo, da so bile tako prestrašene kot odločene, da bomo zmagale. Spomnile so me na moje prvo tekmovanje.Aleksija Antonič: Ples pred razglasitvijo! Čeprav je bil ob 16. uri, je bilo res lepo. Naplesale smo se, se razpištolile in smo končno lahko kričale in se smejale, ker je bilo tekmovanje že mimo!Ivana Černic: Poleg trenutka pred nastopom, ko se pevke združimo v krog in res čutimo, da smo si vse blizu in da je med nami močna vez (to naredimo pred vsakim tekmovanjem), tudi družabni trenutek oz. “fešto” po tekmovanju, ko smo se vsi lahko sprostili, zaplesali in spoznali tudi pevke in pevce ostalih zborov.





